w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej (DU/2025/394)

t.j.

status: obowiązujący

Szef Obrony Cywilnej po ogłoszeniu mobilizacji personelu obrony cywilnej, uwzględniając konieczność zwięk- szenia lub uzupełnienia stanu osobowego personelu obrony cywilnej, na wniosek wojewody lub z własnej inicjatywy, po- dejmuje decyzję o przeprowadzeniu naboru ochotniczego.

    1. Nabór ochotniczy ogłaszają wojewodowie w formie komunikatów w prasie, radiu, telewizji, Internecie, jak rów- nież w inny sposób przyjęty na obszarze ich działania, podając miejsce i termin przeprowadzenia naboru oraz preferowane kwalifikacje zawodowe i predyspozycje oczekiwane od osób, które zgłoszą się do pełnienia służby w obronie cywilnej w drodze naboru ochotniczego, zwanych dalej „ochotnikami”.     2. W komunikatach wojewoda określi organy obrony cywilnej, do których ochotnik składa pisemną lub elektroniczną deklarację przyjęcia do służby w obronie cywilnej w drodze naboru ochotniczego.     3. Deklaracja, o której mowa w ust. 2, zawiera następujące informacje o ochotniku:         1) imię i nazwisko;         2) datę i miejsce urodzenia;         3) miejsce zamieszkania;         4) adres do korespondencji;         5) wykształcenie;         6) wykonywany zawód;         7) posiadane umiejętności i uprawnienia państwowe.     4. Deklaracja, o której mowa w ust. 2, może także wskazywać preferowane przez ochotnika miejsce służby w obronie cywilnej w drodze naboru ochotniczego.

Organy obrony cywilnej przekazują właściwemu terytorialnie wojewodzie informacje zbiorcze o zgłaszających się ochotnikach wraz ze złożonymi deklaracjami.         1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).

    1. Wojewoda, we współpracy z organami obrony cywilnej, kwalifikuje ochotnika, na podstawie jego zdolności do realizacji zadań w obronie cywilnej.     2. Wojewoda ustala, w uzgodnieniu z właściwym miejscowo szefem wojskowego centrum rekrutacji, możliwość po- wołania ochotnika do służby w obronie cywilnej przy uwzględnieniu posiadanego przez ochotnika przydziału mobilizacyj- nego, przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, pracowniczego przydziału mobilizacyjnego albo wyłączenia z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

    1. Wojewoda właściwy terytorialnie ze względu na miejsce, w którym ochotnik ma pełnić służbę, powołuje ochot- nika do służby w obronie cywilnej.     2. W przypadku gdy wojewoda stwierdzi brak zdolności ochotnika do realizacji zadań w obronie cywilnej, odmawia powołania go do służby w obronie cywilnej w drodze naboru ochotniczego.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. W. Leśniakiewicz