t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) elementy porozumienia o wykonywaniu zadań ochrony ludności lub obrony cywilnej, które może zawrzeć organ ochrony ludności z podmiotem, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, zwanego dalej „porozumieniem”; 2) sposób weryfikacji zdolności podmiotu, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, zwanego dalej „podmiotem”, do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.
Porozumienie, oprócz elementów, o których mowa w art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie lud- ności i obronie cywilnej, zwanej dalej „ustawą”, zawiera informacje i dane dotyczące: 1) nazwy, oznaczenia formy prawnej wykonywanej działalności, siedziby i adresu podmiotu, jego numeru NIP, numeru w ewidencji lub rejestrze, jeżeli podmiot podlega wpisowi do właściwej ewidencji lub właściwego rejestru, obszaru działania tego podmiotu oraz oznaczenia osoby lub organu wskazanych do jego reprezentowania; 2) poziomu gotowości podmiotu, liczby jego personelu, rodzajów świadczonych usług i czynności oraz zasobów przewi- dzianych do realizowania określonych zadań ochrony ludności i obrony cywilnej przez podmiot, z uwzględnieniem planowanej specjalizacji obrony cywilnej; 3) sposobu i częstotliwości przekazywania przez podmiot informacji o aktualnej dostępności zasobów, w tym personelu, do właściwego terytorialnie organu ochrony ludności, a w przypadku zdolności do realizowania działań ratowniczych – do stanowiska kierowania właściwego terytorialnie komendanta Państwowej Straży Pożarnej; 4) organizacji łączności podmiotu na potrzeby współdziałania z organami i podmiotami ochrony ludności; 5) zdolności podmiotu do zabezpieczenia logistycznego wykonywanych zadań ochrony ludności i obrony cywilnej w sy- tuacjach zagrożeń, a także do wsparcia technicznego infrastruktury, o której mowa w art. 8 ustawy; 6) sposobu i częstotliwości sprawdzenia aktualności i prawdziwości danych i informacji, o których mowa w pkt 2–5; 7) udziału podmiotu w ćwiczeniach z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. 1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).
1. Organ ochrony ludności lub jego upoważniony przedstawiciel weryfikuje zdolność podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności lub obrony cywilnej przez: 1) wizję lokalną w siedzibie podmiotu lub w miejscu prowadzenia działalności, w tym sprawdzenie poziomu gotowości podmiotu oraz rodzajów świadczonych usług i czynności oraz zasobów przewidzianych do realizowania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej lub 2) analizę przekazanych przez podmiot informacji, danych i dokumentów. 2. Organ ochrony ludności informuje podmiot o zamiarze dokonania weryfikacji jego zdolności do wykonywania za- dań ochrony ludności i obrony cywilnej.
1. Weryfikacja zdolności podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej jest dokumento- wana przez organ ochrony ludności w protokole, który zawiera podpisy uczestniczących w czynnościach osób reprezentu- jących ten organ oraz podmiot. 2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera informacje i dane, o których mowa w § 2 oraz w art. 19 ust. 4 ustawy, a ponadto: 1) wyszczególnienie rodzajów świadczonych przez podmiot usług i czynności oraz zasobów przewidzianych do wykony- wania zadań ochrony ludności lub obrony cywilnej; 2) czas osiągania gotowości personelu i zasobów podmiotu do zrealizowania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej; 3) sposób utrzymywania przez podmiot kontaktu z centrami zarządzania kryzysowego, o których mowa w art. 13 ust. 1, art. 16 ust. 1, art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 122 oraz z 2024 r. poz. 834, 1222, 1473, 1572 i 1907), z organem ochrony ludności, z którym ma zostać zawarte porozumienie, lub ze wskazanym przez ten organ stanowiskiem kierowania Państwowej Straży Pożarnej oraz informa- cję o posiadanych przez podmiot niezbędnych do tego środkach łączności lub komunikacji; 4) perspektywy szkoleniowe personelu podmiotu i oczekiwane potrzeby w tym zakresie, z uwzględnieniem uczestnictwa w procesach edukacji niezbędnej do budowania odporności społecznej; 5) dodatkowe ustalenia wynikające z oceny gotowości personelu i dostępności zasobów podmiotu dokonywanej w czasie czynności weryfikacyjnych. 3. Na podstawie przeprowadzonej weryfikacji zdolności podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz ustaleń zawartych w protokole, o którym mowa w ust. 1, organ ochrony ludności stwierdza zdolność lub brak zdolności tego podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej. 4. Protokół, o którym mowa w ust. 1, wraz ze stanowiskiem organu ochrony ludności stwierdzającym zdolność albo brak zdolności podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest przekazywany podmiotowi.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. W. Szczepański