w sprawie ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej (DU/2025/253)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa szczegółowy zakres i sposób organizowania i prowadzenia ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, zwanych dalej „ćwiczeniami”, w tym planowania, raportowania i ewaluacji.

Zakres ćwiczeń obejmuje:         1) przygotowanie osób zajmujących stanowiska kierownicze do koordynowania działań prowadzonych w ramach ochrony ludności i kierowania obroną cywilną;         2) doskonalenie indywidualnych umiejętności osób zajmujących stanowiska kierownicze w zakresie realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz utrzymania zdolności do zachowania ciągłości działania w warunkach niedo- boru zasobów;         3) sprawdzenie gotowości do działania oraz sprawności podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej, a także ich zdol- ności do współdziałania z innymi podmiotami ochrony ludności i obrony cywilnej podczas katastrof naturalnych, awa- rii technicznych lub sytuacji kryzysowych;         4) doskonalenie umiejętności działania zespołowego podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej przy wykonywaniu zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz zdolności do współdziałania z organami ochrony ludności;         5) weryfikację właściwej współpracy i realizacji dobrych praktyk podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym z zakresu organizowania łączności, wymiany i ochrony informacji, stosowania procedur ratowniczych i pomocowych ujętych w planach ratowniczych i zarządzania kryzysowego oraz wynikających z podziału kompetencji;         6) weryfikację umiejętności prowadzenia dokumentacji w przyjętej formie.

    1. Ćwiczenia są organizowane z udziałem rzeczywistych sił i środków lub w formie sztabowej.     2. Ćwiczenia z udziałem rzeczywistych sił i środków polegają na bezpośredniej obecności wyznaczonych podmiotów w miejscu prowadzenia ćwiczeń i wykonywaniu przez nie określonych zadań, z wykorzystaniem przewidzianych do tego środków.     3. Ćwiczenia w formie sztabowej są organizowane jako:         1) gry decyzyjne – polegające na doskonaleniu procesu informacyjno-decyzyjnego związanego z realizacją zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz umiejętności formułowania oceny i identyfikowania zagrożeń oraz poszuki- wania rozwiązań występujących problemów;         2) treningi – polegające na doskonaleniu praktycznych umiejętności pracowników w zakresie wykonywania zadań zwią- zanych z ochroną ludności i obroną cywilną.         1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).

    1. Organ ochrony ludności wyznacza kierownika ćwiczeń oraz osoby lub zespoły, niebiorące bezpośredniego udziału w ćwiczeniach, które będą przekazywały ćwiczącym sytuacje wyjściowe, wprowadzenia sytuacyjne, prowadziły bieżącą wymianę informacji, przeprowadzały pozoracje, nadzorowały przestrzeganie przez ćwiczących procedur wynikają- cych z planów i dokumentów planistycznych oraz rozstrzygały sytuacje sporne zaistniałe między ćwiczącymi.     2. Kierownik ćwiczeń opracowuje dokumentację związaną z przygotowaniem i przeprowadzeniem ćwiczeń oraz ko- ordynuje i monitoruje przebieg ćwiczeń, w tym:         1) sprawuje nadzór nad ich przebiegiem;         2) egzekwuje przekazywanie informacji o zrealizowanych zadaniach;         3) zapewnia zgodność rozwiązań przyjętych przez ćwiczących z przepisami prawa, planami, procedurami i innymi doku- mentami planistycznymi, które dotyczą realizowanych zadań;         4) na bieżąco ocenia działania i decyzje podjęte przez ćwiczących;         5) w uzasadnionych przypadkach zarządza przerwy w ćwiczeniach, powtórzenie elementu ćwiczeń lub zakończenie ćwiczeń.

Ćwiczenia przeprowadza się zgodnie z dokumentacją w sprawie przygotowania i przeprowadzenia ćwiczeń, która określa:         1) czas i miejsce przeprowadzenia ćwiczeń;         2) osobę odpowiedzialną za przygotowanie ćwiczeń;         3) scenariusz zdarzeń i cel ćwiczeń;         4) planowane siły i środki;         5) wykaz kierowników przygotowujących i oceniających ćwiczenia;         6) zadania poszczególnych osób oraz podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej w trakcie ćwiczeń;         7) termin sporządzenia raportu z ćwiczeń.

    1. Realizacja ćwiczeń obejmuje:         1) przeprowadzenie procedury alarmowania ćwiczących ze wskazaniem im miejsca rozpoczęcia ćwiczeń;         2) dojazd lub dotarcie ćwiczących do miejsca prowadzenia ćwiczeń;         3) realizację zadań wynikających ze scenariusza ćwiczeń, w tym danej fazy ćwiczeń;         4) wstępne podsumowanie ćwiczeń i ich zakończenie oraz powrót ćwiczących do własnych zadań;         5) udokumentowanie wszystkich czynności wykonywanych przez ćwiczących.     2. Podczas trwania ćwiczeń dokonuje się bieżącej oceny realizacji zadań.     3. W trakcie ćwiczeń zbierane i analizowane są dane do decyzji, dokonywane jest szacowanie potrzeb w zakresie sił i środków, wypracowywane są różne warianty użycia sił i środków w odniesieniu do scenariuszy zdarzeń, w tym miejsc, przeprowadzana jest ocena wielkości i rodzajów zagrożeń, a także analiza przydatności i aktualności obowiązujących doku- mentów planistycznych związanych z realizowanymi działaniami ratowniczymi i zadaniami ochrony ludności i obrony cywilnej.

    1. Organ ochrony ludności przygotowuje dokumentację ćwiczeń oraz zarządza organizację ćwiczeń, wskazując podmioty ochrony ludności i obrony cywilnej, siły i środki przewidziane do udziału w ćwiczeniach oraz zakres zaplanowa- nych zadań.     2. Informację o zarządzeniu ćwiczeń, zawierającą dane wskazane zgodnie z ust. 1, organ ochrony ludności:         1) przekazuje wszystkim ćwiczącym;         2) podaje do publicznej wiadomości, nie później niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem ćwiczeń, w celu uprzedzenia ludności o ćwiczebnym charakterze działań.

    1. W ciągu 30 dni od zakończenia ćwiczeń organ ochrony ludności przy pomocy kierownika ćwiczeń sporządza raport z ćwiczeń, w którym zawiera podsumowanie ćwiczeń.     2. Z raportem z ćwiczeń zapoznają się ćwiczący.     3. Organ ochrony ludności nie później niż w terminie 60 dni po zakończeniu ćwiczeń przekazuje raport z ćwiczeń do organu, który zatwierdził plan ćwiczeń.     4. Raport z ćwiczeń zawiera:         1) ogólne dane o ćwiczeniach, w tym ich cel, zakres, miejsce, termin i wykaz ćwiczących;         2) szczegółowe cele i zagadnienia rozpatrywane w ćwiczeniach oraz poddane ocenie;         3) skrócony opis przebiegu ćwiczeń wraz z wizualizacją scenariuszy zdarzeń i załącznikami obejmującymi kluczowe do- kumenty z przygotowania i przebiegu ćwiczeń;         4) podsumowanie ćwiczeń i wnioski;         5) rekomendacje.

W procesie ewaluacji, o którym mowa w art. 53 ust. 6 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obro- nie cywilnej, uwzględnia się ocenę:         1) elementów organizacyjnych ćwiczeń;         2) skuteczności działań podjętych przez ćwiczących;         3) przydatności dokumentacji wykorzystywanej do planowania i realizacji ćwiczeń, w tym procedur;         4) aktualności i dostępności zaewidencjonowanych zasobów ochrony ludności;         5) adekwatności sprzętu dostępnego i użytego w trakcie ćwiczeń;         6) wyszkolenia ćwiczących i znajomości oraz stosowania przez nich procedur, a także zasad współdziałania.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. W. Szczepański