t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) kategorie lub klasy urządzeń radiowych konstruowanych w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C; 2) specyfikacje techniczne dotyczące ładowania mające zastosowanie do tych kategorii lub klas urządzeń; 3) informacje odnoszące się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących; 4) wzory piktogramów informujących o tym, czy do urządzenia radiowego jest czy nie jest dołączone urządzenie ładujące; 5) wzór etykiety informującej o specyfikacji w zakresie możliwości ładowania urządzeń radiowych oraz kompatybilnych urządzeń ładujących.
Określa się następujące kategorie lub klasy urządzeń radiowych konstruowanych w sposób umożliwiający ich łado- wanie za pośrednictwem gniazda USB typu C: 1) doręczne telefony komórkowe; 2) tablety; 3) aparaty cyfrowe; 4) słuchawki nagłowne; 5) zestawy słuchawkowe; 6) doręczne konsole do gier wideo; 7) przenośne głośniki; 8) czytniki książek elektronicznych; 9) klawiatury; 10) myszy; 1) Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej – informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 2720). 2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2380 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2014/53/UE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich doty- czących udostępniania na rynku urządzeń radiowych (Dz. Urz. UE L 315 z 07.12.2022, str. 30). 11) przenośne systemy nawigacyjne; 12) słuchawki douszne; 13) laptopy.
Jeżeli urządzenia, o których mowa w § 2, mogą być ładowane za pomocą ładowania przewodowego, to: 1) zostają wyposażone w gniazdo USB typu C opisane w normie, o której mowa w akcie delegowanym Komisji Europej- skiej wydanym na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylającej dyrektywę 1999/5/WE (Dz. Urz. UE L 153 z 22.05.2014, str. 62, z późn. zm.3)), zwanej dalej „dyrektywą 2014/53/UE”, a gniazdo to musi być zawsze dostępne i aktywne; 2) są ładowane za pomocą kabli zgodnych z normą, o której mowa w akcie delegowanym Komisji Europejskiej wydanym na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy 2014/53/UE.
Jeżeli urządzenia, o których mowa w § 2, mogą być ładowane za pomocą ładowania przewodowego napięciem wyższym niż 5 V, prądem o natężeniu wyższym niż 3 A lub mocą wyższą niż 15 W, to: 1) umożliwiają zasilanie przez USB opisane w normie, o której mowa w akcie delegowanym Komisji Europejskiej wy- danym na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy 2014/53/UE; 2) zapewniają, aby dodatkowe protokoły w zakresie ładowania umożliwiały pełną funkcjonalność zasilania przez USB, o której mowa w pkt 1, niezależnie od używanego urządzenia ładującego.
1. W informacjach odnoszących się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urzą- dzeń ładujących dla urządzeń, o których mowa w § 2, wskazuje się moc urządzeń przeznaczonych do ładowania przewodo- wego, które można stosować z danymi urządzeniami radiowymi, w tym: 1) minimalną moc wymaganą do ładowania urządzenia radiowego, 2) maksymalną moc wymaganą do ładowania urządzenia radiowego przy maksymalnej prędkości ładowania – wyrażone w watach [W]. 2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przedstawia się w formie tekstowej o następującej treści: „Moc dostarczana przez ładowarkę wynosi między minimalnie [XX] W wymaganych przez urządzenie radiowe a maksymalnie [YY] W, aby osiągnąć maksymalną prędkość ładowania”. 3. W informacjach odnoszących się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących, w przypadku urządzeń, o których mowa w § 4, wskazuje się zakres, w jakim można je ładować za pomocą łado- wania przewodowego napięciem wyższym niż 5 V lub prądem o natężeniu wyższym niż 3 A, lub mocą wyższą niż 15 W. 4. Informacje, o których mowa w ust. 3, wraz ze wskazaniem, że urządzenie radiowe obsługuje protokół w zakresie zasilania przez USB, przedstawia się w formie tekstowej o następującej treści: „Szybkie ładowanie USB PD” oraz wskaza- niem nazw innych obsługiwanych protokołów w zakresie ładowania. 5. Informacje, o których mowa w ust. 1, 3 i 4, mogą zostać także udostępnione za pomocą kodów QR lub podobnych rozwiązań elektronicznych.
Wzory piktogramów informujących o tym, czy do urządzenia radiowego jest czy nie jest dołączone urządzenie ładujące, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
Wzór etykiety informującej o specyfikacji w zakresie możliwości ładowania urządzeń radiowych oraz kompatybil- nych urządzeń ładujących określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2024 r., z wyjątkiem § 2 pkt 13, który wchodzi w życie z dniem 28 kwietnia 2026 r. Minister Cyfryzacji: K. Gawkowski 3) Zmiany wymienionej dyrektywy zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 212 z 22.08.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 315 z 07.12.2022, str. 30 oraz Dz. Urz. UE L 223 z 11.09.2023, str. 1. – 4 – Załączniki do rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2024 r. (poz. ……)
RADIOWEGO JEST CZY NIE JEST DOŁĄCZONE URZĄDZENIE ŁADUJĄCE WZORY PIKTOGRAMÓW INFORMUJĄCYCH O TYM, CZY DO URZĄDZENIA RADIOWEGO JEST CZY NIE JEST DOŁĄCZ ONE URZĄDZENIE ŁADUJĄCE Piktogram informujący o tym, czy urządzenie ładujące jest czy nie jest dołączone do urządzenia Piktogram informujący o tym, czy urządzenie ładujące jest czy nie jest dołączone do urządzenia radiowego radiowego 1. Piktogram ma następujące formaty: 1. Piktogram ma następujące formaty: 1.11. .1J.e żJeelżi eulriz ąudrzzeąndiez łeandiueją łcaed juesjtą dcoeł ąjcezsot ndeo dłoą cuzrzoąndeze dnioa urardziąodwzeegno:ia radiowego: – 5 – 1.2. Jeżeli urządzenie ładujące nie jest dołączone do urządzenia radiowego: 1.2. Jeżeli urządzenie ładujące nie jest dołączone do urządzenia radiowego: 2. Piktogram może różnić się wyglądem (w szczególności kolorem, wypełnieniem lub 2. Piktogram może różnić się wyglądem (w szczególności kolorem, wypełnieniem lub konturem, grubością linii), pod kowntaururnekmie,m g rżueb poośzcoisąta ljien wiii)d, opcozndy w i acrzuynteklniye.m J eżżeel ip poizkotosgtraajme wjeisdt opcozmnnyie jis czoznyyt ellunby p. oJweiżęeklsiz poniky,t ozgacrhaomw uje się proporcje określone na rysunkach, o których mowa w ust. 1 załącznika. jest pomniejszony lub powiększony, zachowuje się proporcje określone na rysunkach, 3. o kWtóyrmyicahr »ma«o, wo ak twór yums tm. 1ow zaa włą cuzstn. i1k zaa.ł ącznika, wynosi co najmniej 7 mm, niezależnie od zmiany wymiarów. 3. Wymiar »a«, o którym mowa w ust. 1 załącznika, wynosi co najmniej 7 mm, niezależnie od zmiany wymiarów. – 6 – Dziennik Ustaw – 5 – ZałącznikPo nz.r 1 25 15 WZÓR ETYKIETY INFORMUJĄCEJ O SPECYFIKACJI W ZAKRESIE MOŻLIWOŚCI
WZÓR ETYKIETY INFORMUJĄCEJ O SPUECRYZFĄIKDAZCEJIŃ W Ł ZAADKUREJSĄICE YMCOHŻL IWOŚCI ŁADOWANIA URZĄDZEŃ RADIOWYCH ORAZ KOMPATYBILNYCH URZĄDZEŃ ŁADUJĄCYCH 1. Etykieta ma następujący format: 1. Etykieta ma następujący format: 2. Litery »XX« zastępuje się liczbą odpowiadającą minimalnej mocy wymaganej do ładowania 2. Litery »XX« zastępuje się liczbą odpowiadającą minimalnej mocy wymaganej do ładowania urządzenia radiowego, okurerzśląadjązceąn miain irmadalinoąw meogco, ,j aokąk urerzśąldazjąenciąe łmadiunjiąmcea mlnaą d omstoarcc,z yjaćk wą cuelruz ąładdzoewnainei ał uardzuądjązcenei am raad idowosetgaor.czyć w celu ładowania urządzenia radiowego. 3. Litery »YY« zastępuje się liczbą odpowiadającą maksymalnej mocy wymaganej przez urządzenie radiowe do osiąg- nięcia maksymalnej prędkości ładowania, określającą moc, jaką urządzenie ładujące ma dostarczyć przynajmniej 3. Litery »YY« zastępuje się liczbą odpowiadającą maksymalnej mocy wymaganej przez w celu osiągnięcia tej maksymalnej prędkości ładowania. urządzenie radiowe do osiągnięcia maksymalnej prędkości ładowania, określającą moc, jaką 4. Skrót »USB PD« (zasilanie przez USB) przedstawia się, jeżeli urządzenie radiowe obsługuje ten protokół komunika- cyujnryz ąwd zzaeknriees iłea łdaduojąwcaen ima. a» UdSoBst ParDc«z ytoć p prortzoyknóał,j kmtónryie dj owbi ecreal nua ojssziyąbgsnzei ędcoisata trecjz emniaek psryądmua zl nurezją pdzreęndika ołaśdcuij ą- cego do urządzenia radiowego bez skracania żywotności baterii. ładowania. 5. Etykieta może różnić się wyglądem (w szczególności kolorem, wypełnieniem lub konturem, grubością linii), pod wa- 4. Skrót »USB PD« (zasilanie przez USB) przedstawia się, jeżeli urządzenie radiowe obsługuje runkiem że pozostaje widoczna i czytelna. Jeżeli etykieta jest pomniejszona lub powiększona, zachowuje się proporcje oktreenśl opnreo ntao kryósłu nkkou,m ou kntóikryamcy mjnoyw aw w uzsat.k 1r ezsaiłeąc złanidkoaw. ania. »USB PD« to protokół, który dobiera 6. Wnyamjisazry »bas«z, eo kdtoósrytamr cmzoewnaie w p urąstd. u1 zza ułąrczząndikzae, nwiyan łoasdi ucoją ncaejmgoni dejo 7 umrzmą, dnzieeznailaeż rnaied ioodw zmegiaon yb ewzy mskiarraócwa.nia żywotności baterii. 5. Etykieta może różnić się wyglądem (w szczególności kolorem, wypełnieniem lub konturem, grubością linii), pod warunkiem że pozostaje widoczna i czytelna. Jeżeli etykieta jest pomniejszona lub powiększona, zachowuje się proporcje określone na rysunku, o którym mowa w ust. 1 załącznika.