t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) minimalne wymagania dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów; 2) wyposażenie kontrolno-pomiarowe stosowane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów; 3) wzór wniosku o przeprowadzenie badania technicznego pojazdu w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów.
Infrastruktura inna niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów, w której mogą być przeprowadzane badania techniczne pojazdów, o których mowa w art. 81 ust. 12b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej „ustawą”, stanowi miejsce: 1) o nawierzchni: a) równej i twardej, b) kostkowej, klinkierowej, wykonanej z masy bitumicznej, masy betonowej, płyt betonowych lub płyt kamienno- -betonowych oraz c) o wymiarach i poziomowości umożliwiających przeprowadzenie badania technicznego pojazdu; 2) które gwarantuje bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz innych osób znajdujących się w obszarze wykonywania badania technicznego pojazdu; 3) które zapewnia punkt odbioru energii elektrycznej o napięciu znamionowym 230 V lub 400 V, uzgodnionym z upraw- nionym diagnostą. 1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725). 2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 14 maja 2024 r., pod numerem 2024/0256/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europej- skiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
1. Wyposażenie kontrolno-pomiarowe stosowane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w infrastruk- turze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów obejmuje następujące urządzenia i przyrządy: 1) urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu co najmniej 115 kN w wersji mobilnej wraz z zestawem podkładów do stabilizacji pojazdu podczas badania technicznego albo urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu dostosowane do zakresu badanego pojazdu w wersji mobilnej; 2) opóźnieniomierz do kontroli działania hamulców; 3) miernik poziomu dźwięku; 4) przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd – przyczepa; 5) ekran do oceny ustawienia świateł i miernik światłości do oceny światłości świateł pojazdu; 6) przyrząd do pomiaru ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu; 7) przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła; 8) dymomierz; 9) zestaw narzędzi monterskich; 10) podstawowy zestaw przyrządów mierniczych ogólnego przeznaczenia. 2. Wysokość podnoszenia urządzenia do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu 115 kN, w wersji mobilnej nie powinna być mniejsza niż 300 mm. 3. Ekran do oceny ustawienia świateł pojazdu posiada: 1) tło białe matowe; 2) wymiary dostosowane do wymiarów badanych pojazdów. 4. Miernik światłości do oceny światłości świateł spełnia następujące wymagania: 1) wskazuje światłość w kcd; 2) zakres pomiaru wynosi od 0 do co najmniej 225 kcd; 3) jest wyskalowany z gwarancją dokładności pomiaru do 1 kcd.
Do przeprowadzenia badania technicznego w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli po- jazdów wymagany jest przenośny, odpowiednio wyposażony i zabezpieczony komputer z dostępem do Internetu oraz z możliwością uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów, o której mowa w art. 80a ust. 1 ustawy.
1. Wyposażenie kontrolno-pomiarowe, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, wykorzystywane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów posiada oznako- wanie w rozumieniu art. 5 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2023 r. poz. 215) lub oznakowanie CE w rozumieniu art. 4 pkt 18 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2022 r. poz. 1854 oraz z 2024 r. poz. 1089), zgodnie z przepisami o systemie oceny zgodności. 2. Wyposażenie kontrolno-pomiarowe, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1–4 i 6–10, spełnia wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 84a ust. 1 pkt 1 ustawy.
Wzór wniosku o przeprowadzenie badania technicznego pojazdu w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów określa załącznik do rozporządzenia.
Do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kon- troli pojazdów można wykorzystywać wyposażenie kontrolno-pomiarowe, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1–4 i 6–10, znaj- dujące się w wyposażeniu stacji kontroli pojazdów i dopuszczone do użytkowania na podstawie dotychczasowych przepi- sów, jeżeli gwarantuje wykonywanie badań technicznych pojazdu zgodnie z przepisami w sprawie zakresu i sposobu prze- prowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Minister Infrastruktury: wz. A. Marchewka
WZÓR (Format A-4) ...................................................................... (miejscowość i data) ........................................................................................................... (imię i nazwisko lub nazwa właściciela lub posiadacza pojazdu) ........................................................................................................... (adres właściciela lub posiadacza pojazdu) .......................................................................................................... (numer telefonu, adres e-mail) WNIOSEK o przeprowadzenie badania technicznego pojazdu w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów Na podstawie art. 81 ust. 12d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1251) wnoszę o przeprowadzenie badania technicznego: 1) ciągnika rolniczego o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h*), 2) ciągnika gąsiennicowego o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h*), 3) przyczepy przeznaczonej do łączenia z wyżej wymienionymi pojazdami*): marka, model ...................................................................................................................................................................., numer rejestracyjny .........................................................................................................................................................., numer identyfikacyjny (VIN) / numer nadwozia, podwozia lub ramy ............................................................................... w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów .................................................................... ........................................................................................................................................................................................... . (adres miejsca przeprowadzenia badania technicznego) Oświadczam, że dysponuję infrastrukturą, która spełnia wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 84b ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, w tym zapewniającą punkt odbioru energii elektrycznej o napięciu znamionowym 230 V*) lub 400 V*). ................................................................................. (data i podpis właściciela lub posiadacza pojazdu) –––––––––––––––––––––– ) Niepotrzebne skreślić.