w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju (DU/2024/1387)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) tryb planowania i nakładania obowiązku świadczeń rzeczowych, przeznaczania do tych świadczeń i zwalniania z nich oraz ich wykonywania;         2) rodzaje planów, zestawień i wykazów świadczeń rzeczowych prowadzonych przez wojewodę, szefa wojskowego cen- trum rekrutacji, organy samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne, na rzecz których może być wykonywane świadczenie rzeczowe;         3) wzory decyzji administracyjnych, wniosków, wezwań w sprawach świadczeń rzeczowych;         4) tryb i zakres żądania oraz przekazywania informacji, o których mowa w art. 632 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej „ustawą”;         5) tryb oddania, przyjęcia i zwrotu przedmiotu świadczeń rzeczowych oraz tryb dochodzenia roszczeń, o których mowa w art. 633 ustawy;         6) wykaz dobowych stawek ryczałtu za używanie poszczególnych przedmiotów świadczeń rzeczowych, o których mowa w art. 634 ustawy;         7) sposób i miejsce przechowywania dokumentów oraz zakres udostępniania lub doręczania planów, zestawień i wyka- zów świadczeń rzeczowych, lub ich wyciągów, lub innych dokumentów sporządzanych w tych sprawach;         8) sposób dokonywania oględzin nieruchomości i rzeczy ruchomych, które mogą być lub są przedmiotem świadczeń rzeczowych.

    1. Organy administracji rządowej, organy samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy informację o stanie nieru- chomości i rzeczy ruchomych, o której mowa w art. 632 ust. 2 ustawy, przesyłają niezwłocznie po otrzymaniu żądania w tej sprawie.     2. Informacja zawiera dane, o których mowa w art. 646 ust. 1 pkt 2–4 ustawy.     3. Przekazywanie informacji następuje między zainteresowanymi organami a podmiotami przekazującymi tę informa- cję w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, pod- pisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Wzór wniosku o przeznaczenie nieruchomości lub rzeczy ruchomych w ramach świadczeń rzeczowych na uzupeł- nienie potrzeb etatowych lub doraźnych, planowanych do wykonania w czasie pokoju albo w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, lub o przeznaczenie nieruchomości na cele świadczeń rzeczowych w związku z używaniem ich w czasie kwalifikacji wojskowej jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W toku postępowania administracyjnego wójt (burmistrz, prezydent miasta) uzgadnia z szefem wojskowego cen- trum rekrutacji możliwość przeznaczenia nieruchomości lub rzeczy ruchomych na cele świadczeń rzeczowych wnioskowa- nych przez kierowników jednostek, o których mowa w art. 620 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem § 8 ust. 4.

    1. W toku postępowania administracyjnego wójt (burmistrz, prezydent miasta) oraz upoważnieni przez niego przed- stawiciele organów wnioskujących o nałożenie świadczeń rzeczowych oraz świadczeniobiorcy mogą dokonywać oględzin nieruchomości i rzeczy ruchomych, które mogą być przedmiotem świadczeń rzeczowych stosownie do zgłoszonych wnios- ków i własnych potrzeb tych organów.     2. Oględziny, o których mowa w ust. 1, obejmują identyfikację nieruchomości lub rzeczy ruchomej, udostępnienie aktualnych planów i schematów nieruchomości oraz infrastruktury podlegającej przydatności, ocenę stanu technicznego oraz rekomendacje dalszego działania.     3. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) oraz wnioskujący o nałożenie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony mogą dokonywać oględzin stanu utrzymania nieruchomości i rzeczy ruchomych, które zostały już przeznaczone na te cele.

    1. W przypadku stwierdzenia w ramach oględzin, o których mowa w § 5 ust. 1, nieprzydatności nieruchomości lub rzeczy ruchomych na potrzeby świadczeń rzeczowych wójt (burmistrz, prezydent miasta) odstępuje od nałożenia obowiąz- ku świadczenia i zawiadamia o tym organ wnioskujący o nałożenie świadczeń rzeczowych.     2. W przypadku stwierdzenia w ramach oględzin, o których mowa w § 5 ust. 3, nieprzydatności albo zbycia nierucho- mości lub rzeczy ruchomych przeznaczonych na potrzeby świadczeń rzeczowych wójt (burmistrz, prezydent miasta), z urzędu lub na wniosek organów wnioskujących o nałożenie tych świadczeń, uchyla decyzję o przeznaczeniu do wykona- nia świadczeń rzeczowych.     3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadkach zniesienia potrzeb etatowych lub doraźnych albo niewystępo- wania tych potrzeb.

    1. Przeznaczenie nieruchomości i rzeczy ruchomych do wykonywania świadczeń rzeczowych, w tym planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, określa się w decyzji w sprawie przeznaczenia do wykona- nia świadczeń rzeczowych na rzecz obrony.     2. Wzór decyzji w sprawie przeznaczenia do wykonania świadczeń rzeczowych na rzecz obrony jest określony w za- łączniku nr 2 do rozporządzenia.

    1. Decyzja, o której mowa w § 7 ust. 1, dotyczy poszczególnych przedmiotów świadczeń rzeczowych albo ich ro- dzajów.     2. Przy wydawaniu decyzji, o której mowa w § 7 ust. 1, wójt (burmistrz, prezydent miasta) uwzględnia równomierne obciążenie obowiązkiem świadczeń rzeczowych wszystkich posiadaczy zamieszkujących obszar gminy lub mających sie- dzibę na obszarze gminy.     3. Przepis ust. 2 nie dotyczy przeznaczenia rzeczy ruchomych na cele potrzeb etatowych Sił Zbrojnych Rzeczypospoli- tej Polskiej, zwanych dalej „Siłami Zbrojnymi”.     4. Wnioski szefów wojskowych centrów rekrutacji o przeznaczenie nieruchomości lub rzeczy ruchomych na cele świad- czeń rzeczowych wykonywanych na rzecz Sił Zbrojnych realizuje się w pierwszej kolejności zarówno pod względem iloś- ciowym, jak i jakościowym, z uwzględnieniem propozycji zawartych w tych wnioskach.

    1. Decyzję, o której mowa w § 7 ust. 1, wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy według siedziby posia- dacza nieruchomości lub rzeczy ruchomej albo jego miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.     2. W przypadku gdy przedmioty świadczeń rzeczowych znajdują się w oddziałach, placówkach lub filiach poza siedzibą posiadacza nieruchomości lub rzeczy ruchomej, decyzję wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy według sie- dziby tych oddziałów, placówek lub filii. Decyzję doręcza się posiadaczowi albo upoważnionej przez niego osobie.     3. Decyzja, o której mowa w § 7 ust. 1, zachowuje ważność do czasu wykonania świadczenia.     4. Decyzja w sprawie przeznaczenia do wykonania świadczeń rzeczowych na rzecz obrony planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny zachowuje ważność, mimo że posiadacz, któremu decyzję wydano, został w czasie pokoju wezwany do wykonania świadczenia.

Decyzję, o której mowa w § 7 ust. 1, uchyla się w razie:         1) zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 628 ust. 5 ustawy;         2) wniosku organu lub kierownika jednostki organizacyjnej, o których mowa w art. 620 ust. 1 ustawy, jeżeli ustała po- trzeba korzystania ze świadczeń rzeczowych;         3) zmiany posiadacza przedmiotu świadczenia rzeczowego;         4) utraty, zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotu świadczenia rzeczowego w stopniu uniemożliwiającym wykorzysta- nie tej rzeczy zgodnie z jej właściwościami lub przeznaczeniem;         5) zmiany przez posiadacza miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące, polegającej na zameldowaniu się w miejscowości położonej na obszarze innej gminy.

    1. W informacji, o której mowa w art. 632 ust. 1 ustawy, zamieszcza się w przypadku:         1) nieruchomości:             a) oznaczenie nieruchomości, w tym jej rodzaj i miejsce położenia, oraz jej adres,             b) dane dotyczące dotychczasowego posiadacza: imię i nazwisko, miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące, a jeżeli posiadaczem była osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadają- ca osobowości prawnej, zamieszcza się jej nazwę i siedzibę,             c) dotychczasowe i nowe przeznaczenie nieruchomości,             d) tytuł prawny, na podstawie którego nastąpiła zmiana właściciela;         2) rzeczy ruchomych:             a) oznaczenie rodzaju rzeczy ruchomej,             b) dane dotyczące dotychczasowego posiadacza: imię i nazwisko, adres zamieszkania, a jeżeli posiadaczem była osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zamieszcza się jej nazwę i siedzibę,             c) dotychczasowe i nowe przeznaczenie rzeczy ruchomej,             d) tytuł prawny, na podstawie którego nastąpiła zmiana właściciela.     2. W ramach informacji, o której mowa w art. 632 ust. 1 ustawy, zawiadamia się również o przypadkach utraty, znisz- czenia lub kradzieży przedmiotu świadczenia rzeczowego. Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.     3. W przypadku otrzymania informacji, o której mowa w art. 632 ust. 1 ustawy, wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie- zwłocznie powiadamia o tym odpowiednio szefa wojskowego centrum rekrutacji, kierownika jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownika jednostki organizacyjnej wykonującej zadania na potrzeby obrony państwa, o których mowa w art. 620 ust. 1 ustawy, na rzecz których świadczenie rzeczowe miało być wykonywane.

    1. Na podstawie decyzji, o której mowa w § 7 ust. 1, oraz wniosków, o których mowa w art. 630 ust. 1 ustawy, wójt (burmistrz, prezydent miasta) opracowuje nie później niż do końca każdego roku kalendarzowego plan świadczeń rzeczo- wych miasta lub gminy na dany rok, które mają być wykonywane w następnym roku kalendarzowym.     2. W planie, o którym mowa w ust. 1, wójt (burmistrz, prezydent miasta) ujmuje również własne potrzeby świadczeń rzeczowych, w tym związane z przeprowadzeniem rejestracji i kwalifikacji wojskowej.     3. Wzór planu świadczeń rzeczowych miasta lub gminy na dany rok, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załącz- niku nr 3 do rozporządzenia.

    1. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) opracowuje osobny plan świadczeń rzeczowych przewidzianych do realiza- cji na terenie miasta lub gminy w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.     2. Podstawę opracowania planu stanowią decyzje, o których mowa w § 7 ust. 1, wydane na podstawie wniosków, o któ- rych mowa w art. 630 ust. 1 ustawy.     3. W planie, o którym mowa w ust. 1, wójt (burmistrz, prezydent miasta) ujmuje również własne potrzeby świadczeń rzeczowych, związane z zorganizowaniem doręczania i doręczaniem kart powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz wezwań do wykonania świadczeń rzeczowych, stosownie do art. 533 ust. 1 ustawy.     4. Plan, o którym mowa w ust. 1, podlega stałej aktualizacji.     5. Wzór planu świadczeń rzeczowych przewidzianych do realizacji na terenie miasta lub gminy w razie ogłoszenia mo- bilizacji i w czasie wojny jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

    1. W razie braku możliwości realizacji wniosków o przeznaczenie nieruchomości lub rzeczy ruchomych w ramach świadczeń rzeczowych na uzupełnienie potrzeb etatowych lub doraźnych, planowanych do wykonania w czasie pokoju albo w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, oraz o przeznaczenie nieruchomości na cele świadczeń rzeczowych w związku z używaniem ich w czasie kwalifikacji wojskowej wójt (burmistrz, prezydent miasta) niezwłocznie powiadamia o tym pisemnie organ wnioskujący o nałożenie świadczeń rzeczowych i wojewodę z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 6.     2. Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, przesyłane do wojewody zawiera uzasadnienie. Wraz z powiadomieniem przesyła się akta sprawy.     3. Wojewoda po otrzymaniu powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje analizy możliwości realizacji świad- czeń rzeczowych na obszarze gminy oraz:         1) odsyła akta sprawy i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), o którym mowa w ust. 1, jeżeli stwierdzi możliwość realizacji przez niego świadczeń rzeczowych, albo         2) wskazuje wójta (burmistrza, prezydenta miasta), który może wydać decyzję w sprawie przeznaczenia do wykonania świadczeń rzeczowych na rzecz obrony, i przesyła mu akta sprawy.     4. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) w przypadku zmiany stanu faktycznego, umożliwiającego realizację wniosków, o których mowa w art. 630 ust. 1 ustawy, niezwłocznie powiadamia o tym wojewodę i organ wnioskujący o nałożenie świadczeń rzeczowych.     5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wskazany w ust. 3 pkt 2 uchyla wydaną przez siebie decyzję niezwłocznie po zawiadomieniu przez wojewodę.     6. Po otrzymaniu decyzji, o której mowa w ust. 5, organ wnioskujący o nałożenie świadczeń rzeczowych ponownie składa wniosek, o którym mowa w art. 630 ust. 1 ustawy, do wójta (burmistrza, prezydenta miasta).     7. Przepis § 9 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

    1. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) na podstawie planów, o których mowa w § 12 ust. 1 i § 13 ust. 1, sporządza i przesyła wojewodzie niezwłocznie, nie później niż do dnia 31 sierpnia każdego roku, zestawienie świadczeń rzeczowych przewidzianych do realizacji na terenie miasta lub gminy zawierające liczbę i rodzaje świadczeń rzeczowych przewidzia- nych do realizacji na terenie miasta lub gminy nadanych decyzją.     2. Wojewoda może zgłosić zastrzeżenia do danych zawartych w zestawieniu, o którym mowa w ust. 1, które mogą zo- stać uwzględnione w tym zestawieniu.     3. Na wniosek wojewody wójt (burmistrz, prezydent miasta) przesyła temu wojewodzie kopie planów, o których mowa w § 12 ust. 1 i § 13 ust. 1.     4. Wzór zestawienia świadczeń rzeczowych przewidzianych do realizacji na terenie miasta lub gminy jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.

    1. Wojewoda prowadzi na podstawie zestawień, o których mowa w § 15 ust. 1, zbiorczy wykaz świadczeń rzeczo- wych przewidzianych do realizacji na obszarze województwa.     2. Wzór zbiorczego wykazu świadczeń rzeczowych przewidzianych do realizacji na obszarze województwa jest okreś- lony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

    1. Wezwanie do wykonania świadczenia rzeczowego na rzecz obrony wójt (burmistrz, prezydent miasta) wystawia w czasie pokoju w liczbie egzemplarzy określonej przez organy i kierowników jednostek organizacyjnych występujących z wnioskami o przeznaczenie nieruchomości lub rzeczy ruchomych na cele świadczeń rzeczowych.     2. W razie wzywania posiadaczy nieruchomości lub rzeczy ruchomej do wykonania świadczeń rzeczowych w związku ze sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych prowadzonym w ramach ćwiczeń wojskowych doręczenie we- zwań do wykonania świadczenia rzeczowego na rzecz obrony następuje przy wykorzystaniu systemu doręczania kart powo- łania, stosownie do art. 533 ust. 1 ustawy. W miejsce wykorzystanych wezwań do wykonania świadczenia rzeczowego na rzecz obrony wójt (burmistrz, prezydent miasta) wystawia nowe wezwania do wykonania świadczenia rzeczowego na rzecz obrony dotyczące tych samych posiadaczy.     3. Na wniosek organów, o których mowa w art. 620 ust. 1 ustawy, wójt (burmistrz, prezydent miasta) przekazuje wysta- wione wezwania do wykonania świadczenia rzeczowego na rzecz obrony na przechowanie świadczeniobiorcom, na rzecz których świadczenia te mają być wykonane.     4. Wzór wezwania do wykonania świadczenia rzeczowego na rzecz obrony jest określony w załączniku nr 7 do rozpo- rządzenia.

    1. Oddanie przedmiotów świadczeń rzeczowych następuje z chwilą:         1) pozostawienia do dyspozycji świadczeniobiorcy, w miejscu wskazanym w decyzji lub wezwaniu, środków transporto- wych i maszyn, przygotowanych technicznie do wykonania określonego rodzaju przewozów lub innych prac i zaopa- trzonych w pełne zbiorniki materiałów pędnych oraz materiały eksploatacyjne, zgodnie z instrukcją obsługi, a także w niezbędne wyposażenie oraz kierowców, operatorów i załóg tych środków transportowych i maszyn;         2) przekazania świadczeniobiorcy narzędzi i urządzeń sprawnych technicznie oraz gotowych do natychmiastowego użycia;         3) przekazania świadczeniobiorcy rzeczy ruchomych innych niż określone w pkt 1 lub 2 w stanie zdatnym do użytku do wykorzystania zgodnie z ich przeznaczeniem;         4) oddania świadczeniobiorcy nieruchomości w stanie użytkowym i z wyposażeniem, z jakim wykorzystywał je posia- dacz nieruchomości lub rzeczy ruchomej, jeżeli w decyzji, o której mowa w § 7 ust. 1, nie określono innych szczegól- nych wymagań.     2. Po dokonaniu czynności, o której mowa w ust. 1, kierownik jednostki organizacyjnej, na której rzecz zostało wyko- nane świadczenie rzeczowe, wydaje zaświadczenie, o którym mowa w § 26 ust. 1.

W przypadku niemożności oddania przedmiotów świadczeń rzeczowych w określonym terminie i miejscu posia- dacz nieruchomości lub rzeczy ruchomej niezwłocznie zawiadamia o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta), a także świadczeniobiorcę oraz podaje przyczyny uniemożliwiające oddanie tych przedmiotów.

    1. Przyjęcie nieruchomości i rzeczy ruchomych odbywa się przez osoby upoważnione do tego przez kierowników jednostek organizacyjnych.     2. Przyjęcie nieruchomości i rzeczy ruchomych obejmuje identyfikację nieruchomości lub rzeczy ruchomej, stwierdze- nie zgodności dokumentów, ocenę stanu technicznego, sprawdzenie wyposażenia dodatkowego oraz określenie ich wartości szacunkowej. Określenie wartości szacunkowej następuje w szczególności na podstawie dokumentacji dostarczonej wraz z przedmiotem świadczenia rzeczowego, dokonanej oceny stanu technicznego oraz cen obowiązujących w dniu oddania przedmiotu świadczenia rzeczowego.     3. Osoba, o której mowa w ust. 1, poświadcza posiadaczowi oddanie nieruchomości i rzeczy ruchomych, zbiorczo lub oddzielnie każdy przedmiot.

    1. Zwrot przedmiotów świadczeń rzeczowych następuje po ustaniu potrzeby ich używania, jednak nie później niż w terminie określonym w art. 629 ust. 1 ustawy, w miejscu wskazanym przez jednostkę organizacyjną, we władaniu której znajdują się przedmioty podlegające zwrotowi, na podstawie okazanego poświadczenia przekazania oraz decyzji, o której mowa w § 7 ust. 1.     2. O terminie i miejscu zwrotu przedmiotów świadczeń rzeczowych oraz o dokumentach niezbędnych do okazania przy odbiorze kierownik jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, zawiadamia imiennie zainteresowanych posiadaczy w sposób, o którym mowa w § 26 ust. 3.     3. Kierownik jednostki organizacyjnej, zwracając niesamobieżne środki transportowe, maszyny lub urządzenia, zapew- nia posiadaczowi nieodpłatnie sprzęt oraz obsługę do ich holowania lub przewozu z miejsca zwrotu do miejsca zamieszka- nia (siedziby) posiadacza.

    1. Zwrot przedmiotu świadczenia rzeczowego następuje po dokonaniu oceny stanu technicznego mającego na celu ocenę ewentualnych uszkodzeń lub stopnia zużycia.     2. Osobami uprawnionymi do dokonania oceny stanu technicznego przedmiotu świadczenia rzeczowego są przedstawi- ciele jednostki zwracającej, posiadacz tego przedmiotu lub jego przedstawiciele.     3. W przypadku różnicy w ocenie stanu technicznego zwracanych przedmiotów świadczeń rzeczowych jednostka zwra- cająca lub posiadacz przedmiotu mogą powołać na swój koszt rzeczoznawcę w celu wydania opinii.     4. Wyniki oceny stanu technicznego oraz opinię rzeczoznawcy, jeżeli została sporządzona, ujmuje się w protokole za- wierającym w szczególności bliższe oznaczenie przedmiotu świadczeń rzeczowych oraz szczegółowy opis uszkodzeń i ich uzasadnienie. Do protokołu może zostać dołączona dokumentacja fotograficzna.     5. W przypadku gdy przedmioty świadczeń rzeczowych nie mogą być zwrócone posiadaczowi ze względu na ich utratę albo ich zniszczenie w całości lub w części, kierownik jednostki organizacyjnej, we władaniu której znajdowały się te przedmioty, zawiadamia o tym posiadacza w sposób, o którym mowa w § 26 ust. 3.

    1. Zwrot przedmiotów świadczeń rzeczowych następuje za pisemnym poświadczeniem zwrotu, w którym określa się ich stan techniczny, o którym mowa w § 22 ust. 1.     2. Poświadczenie zwrotu wystawia się zbiorczo albo oddzielnie za każdy przedmiot świadczenia rzeczowego.

Kierownik jednostki organizacyjnej, na rzecz której zostały przekazane w ramach świadczeń rzeczowych środki transportowe, maszyny lub urządzenia, przygotowane technicznie do wykonania określonego rodzaju przewozów lub in- nych prac, zwraca je z taką ilością materiałów pędnych i eksploatacyjnych, z jaką zostały dostarczone do jednostki. Mate- riały pędne i eksploatacyjne spełniają normy techniczne przewidziane dla danego typu środka transportowego, maszyny lub urządzenia.

    1. Ryczałt za używanie poszczególnych przedmiotów świadczeń rzeczowych, o którym mowa w art. 634 ust. 1 ustawy, wypłaca się z dniem zakończenia wykonywania świadczeń rzeczowych.     2. Wysokość dobowych stawek ryczałtu za używanie poszczególnych przedmiotów świadczeń rzeczowych podlega corocznie waloryzacji zgodnie ze średniorocznym wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym, ogłaszanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672 oraz z 2024 r. poz. 834, 858 i 1243).     3. Wykaz dobowych stawek ryczałtu za używanie poszczególnych przedmiotów świadczeń rzeczowych jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

    1. Posiadaczowi, który dostarczył lub udostępnił przedmioty świadczeń rzeczowych, świadczeniobiorca w dniu ich dostarczenia lub udostępnienia wydaje zaświadczenie w tej sprawie.     2. Posiadaczowi, który dostarczył lub udostępnił przedmioty świadczeń rzeczowych, świadczeniobiorca w dniu ich zwrotu lub w ostatnim dniu udostępnienia wydaje zaświadczenie w tej sprawie.     3. Posiadaczowi, który dostarczył lub udostępnił przedmioty świadczeń rzeczowych, świadczeniobiorca w dniu ich do- starczenia lub udostępnienia wydaje zawiadomienie o terminie zwrotu. W przypadku gdy przedmioty świadczeń rzeczo- wych nie mogą zostać zwrócone z powodu ich utraty, zniszczenia w całości lub części, wskutek uszkodzeń powstałych w czasie ich użytkowania przez biorącego, świadczeniobiorca wydaje posiadaczowi w dniu ich zwrotu zawiadomienie o niemożności ich zwrotu.     4. Wzór zaświadczenia o dostarczeniu lub udostępnieniu przedmiotu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.     5. Wzór zaświadczenia o wykonaniu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.     6. Wzór zawiadomienia o terminie zwrotu lub niemożliwości zwrotu przedmiotu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony jest określony w załączniku nr 11 do rozporządzenia.

    1. Odszkodowanie przyznaje się na wniosek posiadacza nieruchomości lub rzeczy ruchomych, a w przypadku, o którym mowa w § 22 ust. 5, odszkodowanie to przyznaje się niezwłocznie z urzędu.     2. Zgłoszenie wniosku o odszkodowanie następuje w terminie 12 miesięcy od dnia otrzymania poświadczenia, o którym mowa w § 23 ust. 1, albo protokołu, o którym mowa w § 28 pkt 3.     3. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje nie później niż w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia wniosku.

Podstawę ustalenia odszkodowania stanowią:         1) zaświadczenie, o którym mowa w § 26 ust. 1;         2) zawiadomienie, o którym mowa w § 26 ust. 3;         3) protokół zawierający wynik oceny stanu technicznego, o którym mowa w § 22 ust. 4;         4) inne dowody dotyczące przedmiotów świadczeń rzeczowych, przedstawione przez posiadacza albo znajdujące się w dyspozycji organów administracji rządowej lub samorządu terytorialnego.

    1. Przy ustalaniu wysokości odszkodowania:         1) uwzględnia się procentowy ubytek wartości przedmiotów świadczeń rzeczowych na skutek oddania ich świadczenio- biorcy do używania do dnia zwrotu albo otrzymania przez posiadacza nieruchomości lub rzeczy ruchomych zawiado- mienia o niemożności zwrotu tych przedmiotów;         2) stosuje się ceny rynkowe oddanych do używania przedmiotów świadczeń rzeczowych, obowiązujące w dniu rozpatry- wania wniosku o odszkodowanie.     2. Odszkodowanie przyznane za utratę, uszkodzenie oraz za szkody wynikłe z używania przedmiotów świadczeń rze- czowych podlega zmniejszeniu o kwotę wypłaconą z tytułu ubezpieczenia tego przedmiotu.

Odszkodowanie przyznaje kierownik jednostki organizacyjnej, na której rzecz zostało wykonane świadczenie rzeczowe, uwzględniając stanowisko posiadacza nieruchomości lub rzeczy ruchomych lub jego przedstawiciela oraz opinię rzeczoznawcy, jeżeli został powołany.

Posiadacz, który nie zgadza się z ustaloną wysokością odszkodowania, może żądać ustalenia jego wysokości w drodze postępowania sądowego.

Plany, zestawienia, wykazy świadczeń rzeczowych, lub ich wyciągi, oraz inne dokumenty sporządzone w spra- wach świadczeń rzeczowych przechowują organy, które je wydały, lub organy, do których zostały one przekazane, w sie- dzibie tego organu, w pomieszczeniu uniemożliwiającym ich ujawnienie osobom nieuprawnionym.

Dokumenty w sprawach świadczeń rzeczowych mogą być sporządzane również przy wykorzystaniu elektronicz- nych nośników informacji.

Decyzje, o których mowa w art. 630 ust. 1 ustawy, i wezwania, o których mowa w art. 631 ust. 1 ustawy, oraz zbiorczy wykaz świadczeń rzeczowych, o którym mowa w art. 635 pkt 1 ustawy, wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zachowują ważność.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1) Prezes Rady Ministrów: D. Tusk         1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 2004 r. w sprawie świadczeń rzeczo- wych na rzecz obrony w czasie pokoju (Dz. U. poz. 1872, z 2007 r. poz. 1224, z 2009 r. poz. 762, z 2014 r. poz. 1451 oraz z 2020 r. poz. 1759), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248).

Załączniki

Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrówz dnia 29 sierpnia 2024 r. (Dz. U. poz. )

Załącznik nr 1

WZÓR

WZÓR ............................................................ (oznaczenie organu występującego o nałożenie obowiązku świadczeń rzeczowych) WÓJT (BURMISTRZ, PREZYDENT MIASTA) Pan/Pani*) .................................................................... ....................................................................................... ....................................................................................... WNIOSEK O PRZEZNACZENIE NIERUCHOMOŚCI LUB RZECZY RUCHOMYCH W RAMACH ŚWIADCZEŃ RZECZOWYCH NA UZUPEŁNIENIE POTRZEB ETATOWYCH LUB DORAŹNYCH, PLANOWANYCH DO WYKONANIA W CZASIE POKOJU ALBO W RAZIE OGŁOSZENIA MOBILIZACJI I W CZASIE WOJNY, LUB O PRZEZNACZENIE NIERUCHOMOŚCI NA CELE ŚWIADCZEŃ RZECZOWYCH W ZWIĄZKU Z UŻYWA NIEM ICH W CZASIE KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ*) Na podstawie art. 628 ust. 1 i art. 630 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248) wnioskuję o przeznaczenie na cele świadczeń rzeczowych na rzecz:     1. Nazwa jednostki organizacyjnej: ................................................................................................................................................................     2. Termin dostarczenia/udostępnienia*): .........................................................................................................................................................     3. Miejsce dostarczenia/udostępnienia*) przedmiotu świadczeń rzeczowych: ............................................................................................... ..................................................................................................................................................................................................................... (miejscowość, ulica, numer posesji, numer telefonu)     4. Miejsce postoju jednostki organizacyjnej: ................................................................................................................................................. ..................................................................................................................................................................................................................... (miejscowość, ulica, numer posesji, numer telefonu)     5. Potrzeba zobowiązania do wykonania świadczenia rzeczowego bez odrębnego wezwania na dzień: ..................................................... ....................................................................................................................................................................................................................     6. Przeznaczenie przedmiotów świadczenia rzeczowego i okres, przez jaki te przedmioty będą wykorzystywane: .................................... ..................................................................................................................................................................................................................... .....................................................................................................................................................................................................................     7. Wstępne wyliczenia środków finansowych na realizację planowanych świadczeń rzeczowych: ............................................................. .................................................................................................................................................................................................................... Wyszczególnienie liczby przedmiotów świadczeń rzeczowych przewidzianych do oddania w używanie Miejscowość / dane o posiadaczu lub Nazwa i rodzaj Liczba sztuk / właścicielu (imię i nazwisko, miejsce urodzenia, Lp. przedmiotu numer PESEL, miejsce stałego pobytu albo pobytu czasowego Numer rejestracyjny Uwagi świadczeń rzeczowych trwającego ponad 3 miesiące lub nazwa podmiotu)**) pojazdu***) 1 2 3 4 5 .............................................................. (podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego) mp.****) Wykonał: ……….......……...................... (imię i nazwisko, numer telefonu) *) Niepotrzebne skreślić. **) Wypełnia się, jeżeli organ wnioskujący o nałożenie świadczeń wskazuje konkretnych posiadaczy lub właścicieli rzeczy ruchomych lub nieruchomości, które mają być przedmiotem świadczeń rzeczowych. ***) Wypełnia się, jeżeli organ wnioskujący o nałożenie świadczeń rzeczowych wskazuje konkretne pojazdy, które mają być przedmiotem świadczeń rzeczowych. ****) Pieczęć zamieszcza się we wniosku sporządzonym w postaci papierowej.

Załącznik nr 2

WZÓR Załącznik nr 2

WZÓR .......................................................................... (oznaczenie organu nakładającego obowiązek świadczeń rzecz owych) ...................................., dnia ................ 20........ r. DECYZJA nr .................................... w sprawie przeznaczenia do wykonania świadczeń rzeczowych na rzecz obrony Na podstawie art. 628 ust. 1 i art. 630 ust. 1 i 5*) ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248), zwanej dalej „ustawą”, w ramach świadczeń rzeczowych wykonywanych w czasie pokoju / w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny*) przeznaczam, będące w posiadaniu: ................................................................................................................................................................................................. (nazwa i adres posiadacza) ................................................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................................. poniższe przedmioty świadczeń rzeczowych Nazwa i rodzaj przedmiotu świadczeń Liczba sztuk / Lp. Uwagi rzeczowych Numer rejestracyjny**) 1 2 3 4 do oddania w używanie na rzecz ............................................................................................................................................ (nazwa jednostki organizacyjnej, na rzecz której będzie wykonywane świadczenie rzeczowe, numer telefonu) ................................................................................................................................................................................................. miejsce dostarczenia/udostępnienia*) przedmiotu świadczenia rzeczowego: ........................................................................ ................................................................................................................................................................................................. (miejscowość, ulica, numer posesji, numer telefonu) przez okres: ............................................................................................................................................................................. (liczba godzin, dni) Uzasadnienie ................................................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................................. *) Niepotrzebne skreślić. **) Dotyczy pojazdów. 2 Pouczenie Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Wojewody ................................, wnoszone za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. Na podstawie art. 127a § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) przed upływem terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna. Na podstawie ostatecznej decyzji posiadacz przedmiotów może być wezwany przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do wykonania świadczenia rzeczowego. W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny posiadacz jest obowiązany przystąpić do wykonania świadczenia rzeczowego natychmiast lub w terminie do ............................ godziny ........................ dnia mobilizacji*) mimo nieotrzymania w tej sprawie wezwania. ....................................., dnia ............... 20...... r. ... (.. w.. ó.. j.. t. ,. . b.. u.. r. m... i. s.. t. r. z.. ,. . p.. r. e.. z.. y.. d.. e.. n.. t . . m... i. a.. s. t. a.. . –.. . i. m... i.. ę. . i. . n.. a.. z.. w... i. s.. k.. o.. ). .. mp.**) Informacje dodatkowe     1. Niniejszy dokument w świetle ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego jest decyzją administracyjną i wywołuje wszystkie skutki z tego wynikające.     2. W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny posiadacz przedmiotów jest obowiązany do wykonania świadczenia rzeczowego w terminie wskazanym (art. 640 ust. 7 ustawy): – termin „do ................................... godz. ............ dnia mobilizacji” oznacza, że posiadacz powinien do danej godziny określonego dnia mobilizacji, liczonego od dnia ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny (w drodze obwieszczeń, komunikatów radiowych, telewizyjnych lub prasowych), wykonać nałożone świadczenie rzeczowe, – termin „natychmiast” oznacza, że posiadacz powinien nie później niż w ciągu 6 godzin od powzięcia wiadomości o ogłoszeniu mobilizacji lub wybuchu wojny przystąpić do wykonania nałożonego świadczenia rzeczowego.     3. W przypadku dostarczonych środków transportowych posiadacz jest obowiązany posiadać dowód rejestracyjny, a także dostarczyć środek transportowy w pełni wyposażony (skompletowany fabrycznie) z pełnym zbiornikiem paliwa. W razie wystąpienia trudności z zakupem materiałów pędnych do środków transportowych (maszyn) posiadacz powiadamia o tym właściwego szefa wojskowego centrum rekrutacji, a następnie postępuje zgodnie z jego wskazówkami (art. 633 ust. 1 ustawy).     4. Przedmioty świadczeń rzeczowych dostarcza się / udostępnia się*) w stanie przydatnym do używania w miejscu wskazanym w decyzji (art. 633 ust. 1 ustawy) wraz z dotyczącymi ich dokumentami.     5. Posiadacz jest obowiązany do informowania organu, który wydał decyzję o zbyciu, utracie lub zniszczeniu, zmianie tytułu własności bądź zmianie przeznaczenia nieruchomości lub rzeczy ruchomych będących przedmiotem świadczeń rzeczowych w terminie 30 dni od wystąpienia tego zdarzenia (art. 632 ust. 1 ustawy).     6. Uchylanie się w czasie pokoju od wykonywania obowiązku świadczenia rzeczowego oraz niezawiadamianie właściwego organu o rozporządzeniu nieruchomością lub rzeczą ruchomą przeznaczoną na cele świadczeń rzeczowych na rzecz obrony podlega karze aresztu albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto umyślnie utrudnia lub uniemożliwia wykonanie świadczenia rzeczowego (art. 683 ust. 1 i 2 ustawy). Orzekanie w sprawach, o których mowa w art. 683 ustawy, następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. ‒ Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2024 r. poz. 977).     7. Uchylanie się w czasie mobilizacji i w czasie wojny od wykonywania obowiązku świadczenia rzeczowego oraz niezawiadamianie właściwego organu o rozporządzeniu nieruchomością lub rzeczą ruchomą przeznaczoną na cele świadczeń rzeczowych podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega, kto w czasie mobilizacji lub wojny utrudnia lub uniemożliwia wykonanie świadczenia rzeczowego (art. 689 ust. 1 i 2 ustawy). W sprawach o czyny określone w art. 689 ustawy, jeżeli czyn polega na nieuczynieniu zadość obowiązkowi zgłoszenia do właściwego organu, przedawnienie ścigania i wyrokowania biegnie od chwili uczynienia zadość temu obowiązkowi lub od chwili, w której na sprawcy obowiązek przestał ciążyć. *) Niepotrzebne skreślić. **) Pieczęć zamieszcza się na decyzji sporządzonej w postaci papierowej. 3 3 rn kinzcąłaZ 3 rn kinzcąłaZ RÓZW RÓZW r .......02 .............. aind ,............................................... MAZDREIWTAZ ...................................... ,unagro einezcanzo( )meiksiwzan i meineimi z sipdop NALP ............................................................. )*YNIMG BUL ATSAIM HCYWOZCEZR ŃEZCDAIWŚ ....................... KOR AN ęimi / awzaN einezcanzezrP ,ecsjeim i nimreT iktsondej awzaN )*oksiwzan i ikaj zezrp ,serko i zcadaisop myrótk w jazdor i abzciL ,jenjycazinagro azcadaisop serda i ytoimdezrp ćaddo am icśomohcurein remuN remuN igawU jerótk zcezr an .pL utoimdezrp ńezcdaiwś ainawyżu od yzcezr zaro uksoinw ijzyced enanokyw ćyb am ainezcdaiwś ądęb hcywozcezr ainezcdaiwś toimdezrp hcymohcur ewozcezr einezcdaiwś ogewozcezr enawyżu ogewozcezr 9 8 7 6 5 4 3 2 1 ......................................................................................................... aksiwzan i aineimi meinadop z sipdop( )ogewobżułs aksiwonats zaro .ćilśerks enbezrtopeiN )* 4 4 rn kinzcąłaZ 4 rn kinzcąłaZ R ÓRZÓWZW .r .......02 ............... aind ,.................................... MAZDREIWTAZ ...................................... ,unagro einezcanzo( )meiksiwzan i meineimi z sipdop NALP EIZAR W )*YNIMG BUL ATSAIM EINERET AN IJCAZILAER OD HCYNAIZDIWEZRP HCYWOZCEZR ŃEZCDAIWŚ ............................................................. YNJOW EISAZC W I IJCAZILIBOM AINEZSOŁGO :EWOZCEZR AINEZCDAIWŚ .…………………….....……………………………………………………… jeiksloP jetilopsopyzcezR hcynjorbZ łiS zcezr an .1.1 .…………………....……………………………………………………… ijcazyratilim od hcynaizdiwezrp ketsondej zcezr an .2.1 ..…………......……………………..…………………………………………………………………………… ijciloP zcezr an .3.1 ….………….....…..………………………………………………………… ogenzrtęnweW awtsńezceipzeB ijcnegA zcezr an .4.1 …..…….…………………....……………………………………………………………………… udaiwyW ijcnegA zcezr an .5.1 .……….…………………....……………..…………………………………… ogenjycpurokytnA aruiB ogenlartneC zcezr an .6.1 .….……………………...………………………………...………………………………………… jenzcinarG yżartS zcezr an .7.1 .…………...…………....…………………………………………………………………… awtsńaP ynorhcO ybżułS zcezr an .8.1 …....………………...…………………………………………………………………… jenrażoP yżartS jewowtsńaP zcezr an .9.1 .…….....…………………………………………………………………………………………… jenneizęiW ybżułS zcezr an .01.1 5 .…………………………………………………....………………………………………… jeikswokłazsraM yżartS zcezr an .11.1 …………………………………………………....……………………………… jewobrakS ijcartsinimdA jewojarK zcezr an .21.1 hcycązdohcwein ,hcynaworozdan ogein zezrp i jewodoraN ynorbO iwortsiniM hcyłgeldop hcynjycazinagro ketsondej zcezr an .31.1 ...………………………………..………………………… jeiksloP jetilopsopyzcezR hcynjorbZ łiS dałks w …………………………………….…………………………………… jewodązr ijcartsinimda wónagro hcywoneret zcezr an .41.1 …………………………………..…………………………………………………………… hcywowtsńap ijcutytsni zcezr an .51.1 .……………………………………...…………………………………………… ogenlairotyret udązromas wónagro zcezr an .61.1 …………………….……… awtsńap ynorbo ybezrtop an ainadaz hcycąjunokyw hcynjycazinagro ketsondej hcynni zcezr an .71.1 ………………………………………………………………… ędowejow zezrp jenawozinagro jeiksreiruk ijcka ybezrtop an .81.1 …………………………………… )atsaim atnedyzerp ,azrtsimrub( atjów zezrp jenawozinagro jeiksreiruk ijcka ybezrtop an .91.1 .………………………………………………………… ycarp csjeim hcywosapaz meinawozinagro z enaząiwz ybezrtop an .02.1 6 :hcywotate bezrtop eineinłepuzu an ewozcezr ainezcdaiwŚ .I ćśęzC ewodohcomas ydzajoP iktsondej awzaN ,jenjycazinagro jerótk zcezr an .pL enanokyw ćyb am einezcdaiwś ewozcezr 7 elwoduB enro ytnurG iknyduB ywojelok robaT .pti hcynalwodub ,hcynmeiz tóbor od ynyzsaM eiksrom iktatS enzrteiwop iktatS ypezcan bul ypezcyzrP ainezdązrU enzcinhcet igawU ainezdązru enni wódzajop igułsbo ejcats icśonzcął ikdorś ełatsozop ysubotua t 8 jeżywop icśonwodał o eworażęic t 8 od t 2 do icśonwodał o eworażęic t 2 od icśonwodał o eworażęic ewoboso :hcynźarod bezrtop eineinłepuzu an ewozcezr ainezcdaiwŚ .II ćśęzC ewodohcomas ydzajoP iktsondej awzaN ,jenjycazinagro jerótk zcezr an .pL einezcdaiwś am ewozcezr enanokyw ćyb elwoduB enro ytnurG iknyduB ywojelok robaT .pti hcynalwodub ,hcynmeiz tóbor od ynyzsaM eiksrom iktatS enzrteiwop iktatS ypezcan bul ypezcyzrP ainezdązrU enzcinhcet igawU ainezdązru enni wódzajop igułsbo ejcats icśonzcął ikdorś ełatsozop ysubotua t 8 jeżywop icśonwodał o eworażęic t 8 od t 2 do icśonwodał o eworażęic t 2 od icśonwodał o eworażęic ewoboso ............................................................................... aksiwzan i aineimi meinadop z sipdop( )ogewobżułs aksiwonats zaro 5 rn kinzcąłaZ RÓZW .r ......02 ............................. aind ,............................................ MAZDREIWTAZ ...................................... ,unagro einezcanzo( )meiksiwzan i meineimi z sipdop EINERET AN IJCAZILAER OD HCYNAIZDIWEZRP HCYWOZCEZR ŃEZCDAIWŚ EINEIWATSEZ ........................................................................ )*YNIMG BUL ATSAIM :hcywotate bezrtop eineinłepuzu an ewozcezr ainezcdaiwŚ .1 enanokyw ćyb am ewozcezr einezcdaiwś hcyrótk zcezr an ,enjycazinagro iktsondeJ eineinlógezczsyW .pL mezaR 8 ogenlairotyret udązromas ynagrO ewowtsńap ejcutytsnI jewodązr ijcartsinimda ynagro ewonereT jeiksloP jetilopsopyzcezR hcynjorbZ łiS dałks w ecązdohcwein ,enaworozdan ogein zezrp i jewodoraN ynorbO iwortsiniM ełgeldop enjycazinagro iktsondeJ awobrakS ajcartsinimdA awojarK akswokłazsraM żartS anneizęiW abżułS anrażoP żartS awowtsńaP awtsńaP ynorhcO abżułS anzcinarG żartS enjycpurokytnA oruiB enlartneC udaiwyW ajcnegA ogenzrtęnweW awtsńezceipzeB ajcnegA ajciloP ijcazyratilim od enaizdiwezrp iktsondeJ jeiksloP jetilopsopyzcezR enjorbZ yłiS ennI iktsondej enjycazinagro 5 rn kinzcąłaZ RÓZW 12 02 91 81 71 61 51 41 31 21 11 01 9 8 7 6 5 4 3 2 1 ewodohcomas ydzajop ewobosO 1 :ewodohcomas ydzajop eworażęiC not 2 od icśonwodał o )1 2 not 8 od 2 do icśonwodał o )2 not 8 jeżywop icśonwodał o )3 ysubotuA 3 ełatsozop – ewodohcomas ydzajoP 4 ypezcan ,ypezcyzrP 5 enzrteiwop iktatS 6 eiksrom iktatS 7 ,hcynalwodub ,hcynmeiz tóbor od ynyzsaM 8 hcywoknudałezrp i hcywogord ywojelok robaT 9 iknyduB 01 ytnurG 11 elwoduB 21 :enzcinhcet ainezdązrU icśonzcął ikdorś )1 31 wódzajop igułsbo ejcats )2 ainezdązru enni )3 mezaR :hcynźarod bezrtop eineinłepuzu an ewozcezr ainezcdaiwŚ .2 enanokyw ćyb am ewozcezr einezcdaiwś hcyrótk zcezr an ,enjycazinagro iktsondeJ eineinlógezczsyW .pL mezaR 9 ogenlairotyret udązromas ynagrO ewowtsńap ejcutytsnI jewodązr ijcartsinimda ynagro ewonereT jeiksloP jetilopsopyzcezR hcynjorbZ łiS dałks w ecązdohcwein ,enaworozdan ogein zezrp i jewodoraN ynorbO iwortsiniM ełgeldop enjycazinagro iktsondeJ awobrakS ajcartsinimdA awojarK akswokłazsraM żartS anneizęiW abżułS anrażoP żartS awowtsńaP awtsńaP ynorhcO abżułS anzcinarG żartS enjycpurokytnA oruiB enlartneC udaiwyW ajcnegA ogenzrtęnweW awtsńezceipzeB ajcnegA ajciloP ijcazyratilim od enaizdiwezrp iktsondeJ jeiksloP jetilopsopyzcezR enjorbZ yłiS ennI iktsondej enjycazinagro 12 02 91 81 71 61 51 41 31 21 11 01 9 8 7 6 5 4 3 2 1 ewodohcomas ydzajop ewobosO 1 :ewodohcomas ydzajop eworażęiC not 2 od icśonwodał o )1 2 not 8 od 2 do icśonwodał o )2 not 8 jeżywop icśonwodał o )3 ysubotuA 3 ełatsozop – ewodohcomas ydzajoP 4 ypezcan ,ypezcyzrP 5 enzrteiwop iktatS 6 eiksrom iktatS 7 ,hcynalwodub ,hcynmeiz tóbor od ynyzsaM 8 hcywoknudałezrp i hcywogord ywojelok robaT 9 iknyduB 01 ytnurG 11 elwoduB 21 :enzcinhcet ainezdązrU icśonzcął ikdorś )1 31 wódzajop igułsbo ejcats )2 ainezdązru enni )3 mezaR .................................................................................. aksiwzan i aineimi meinadop z sipdop( )ogewobżułs aksiwonats zaro 01 6 rn kinzcąłaZ RÓZW .r ......02 .................................. aind ,..................................................... MAZDREIWTAZ ...................................... ,unagro einezcanzo( )meiksiwzan i meineimi z sipdop AWTZDÓWEJOW EZRAZSBO AN IJCAZILAER OD HCYNAIZDIWEZRP HCYWOZCEZR ŃEZCDAIWŚ ZAKYW YZCROIBZ :hcywotate bezrtop eineinłepuzu an ewozcezr ainezcdaiwŚ .1 enanokyw ćyb am ewozcezr einezcdaiwś hcyrótk zcezr an ,enjycazinagro iktsondeJ eineinlógezczsyW .pL mezaR 11 ogenlairotyret udązromas ynagrO ewowtsńap ejcutytsnI jewodązr ijcartsinimda ynagro ewonereT jeiksloP jetilopsopyzcezR hcynjorbZ łiS dałks w ecązdohcwein ,enaworozdan ogein zezrp i jewodoraN ynorbO iwortsiniM ełgeldop enjycazinagro iktsondeJ awobrakS ajcartsinimdA awojarK akswokłazsraM żartS anneizęiW abżułS anrażoP żartS awowtsńaP awtsńaP ynorhcO abżułS anzcinarG żartS enjycpurokytnA oruiB enlartneC udaiwyW ajcnegA ogenzrtęnweW awtsńezceipzeB ajcnegA ajciloP ijcazyratilim od enaizdiwezrp iktsondeJ jeiksloP jetilopsopyzcezR enjorbZ yłiS ennI iktsondej enjycazinagro 6 rn kinzcąłaZ RÓZW 12 02 91 81 71 61 51 41 31 21 11 01 9 8 7 6 5 4 3 2 1 ewodohcomas ydzajop ewobosO 1 :ewodohcomas ydzajop eworażęiC not 2 od icśonwodał o )1 2 not 8 od 2 do icśonwodał o )2 not 8 jeżywop icśonwodał o )3 ysubotuA 3 ełatsozop – ewodohcomas ydzajoP 4 ypezcan ,ypezcyzrP 5 enzrteiwop iktatS 6 eiksrom iktatS 7 ,hcynalwodub ,hcynmeiz tóbor od ynyzsaM 8 hcywoknudałezrp i hcywogord ywojelok robaT 9 iknyduB 01 ytnurG 11 elwoduB 21 :enzcinhcet ainezdązrU icśonzcął ikdorś )1 31 wódzajop igułsbo ejcats )2 ainezdązru enni )3 mezaR :hcynźarod bezrtop eineinłepuzu an ewozcezr ainezcdaiwŚ .2 enanokyw ćyb am ewozcezr einezcdaiwś hcyrótk zcezr an ,enjycazinagro iktsondeJ .pL eineinlógezczsyW mezaR 21 ogenlairotyret udązromas ynagrO ewowtsńap ejcutytsnI jewodązr ijcartsinimda ynagro ewonereT jeiksloP jetilopsopyzcezR hcynjorbZ łiS dałks w ecązdohcwein ,enaworozdan ogein zezrp i jewodoraN ynorbO iwortsiniM ełgeldop enjycazinagro iktsondeJ awobrakS ajcartsinimdA awojarK akswokłazsraM żartS anneizęiW abżułS anrażoP żartS awowtsńaP awtsńaP ynorhcO abżułS anzcinarG żartS enjycpurokytnA oruiB enlartneC udaiwyW ajcnegA ogenzrtęnweW awtsńezceipzeB ajcnegA ajciloP ijcazyratilim od enaizdiwezrp iktsondeJ jeiksloP jetilopsopyzcezR enjorbZ yłiS ennI iktsondej enjycazinagro 12 02 91 81 71 61 51 41 31 21 11 01 9 8 7 6 5 4 3 2 1 ewodohcomas ydzajop ewobosO 1 :ewodohcomas ydzajop eworażęiC not 2 od icśonwodał o )1 2 not 8 od 2 do icśonwodał o )2 not 8 jeżywop icśonwodał o )3 ysubotuA 3 ełatsozop – ewodohcomas ydzajoP 4 eiksrom iktatS 7 ,hcynalwodub ,hcynmeiz tóbor od ynyzsaM 8 hcywoknudałezrp i hcywogord ywojelok robaT 9 iknyduB 01 ytnurG 11 elwoduB 21 :enzcinhcet ainezdązrU icśonzcął ikdorś )1 31 wódzajop igułsbo ejcats )2 ainezdązru enni )3 mezaR ............................................................................................................................. )ogewobżułs aksiwonats zaro aksiwzan i aineimi meinadop z sipdop( 31

Załącznik nr 7

WZÓR

WZÓR PIERWSZY DZIEŃ MOBILIZACJI ……………………………………………….....… (oznaczenie organu wzywającego do wykonania obowiązku świadczeń rzeczowych) Uwaga: Pierwszy dzień mobilizacji jest dniem, od którego posiadacz wylicza podany poniżej termin stawiennictwa lub dostarczenia przedmiotu świadczenia rzeczowego. WEZWANIE nr ...................

Załącznik nr 4

do wykonania świadczenia rzeczowego na rzecz obrony

- Zgodnie z ostateczną decyzją nr ...................................................... z dnia ...................................... 20........ r. w sprawie przeznaczenia ............................................................................................................................................................................... (nazwa podmiotu) do wykonania świadczeń rzeczowych na rzecz obrony wydaną przez: ...................................................................................... ...................................................................................................................................................................................................... (nazwa organu nakładającego obowiązek wykonania świadczenia rzeczowego) ...................................................................................................................................................................................................... wzywa się do wykonania świadczenia rzeczowego – oddania do używania wyszczególnionych poniżej przedmiotów świadczeń rzeczowych*) natychmiast lub w terminie do ....................................... godziny ..................... dnia mobilizacji*) w: ...................................................................................................................................................................................................... ...................................................................................................................................................................................................... (określić miejsce wykonania świadczenia rzeczowego oraz adres i nazwę jednostki organizacyjnej, na rzecz której ma być wykonane świadczenie rzeczowe) Wyszczególnienie liczby przedmiotów świadczeń rzeczowych przeznaczonych do oddania w używanie Liczba sztuk / Numer Lp. Nazwa przedmiotu świadczeń rzeczowych Uwagi rejestracyjny**) 1 2 3 4 Zwrot nastąpi w: .......................................................................................................................................................................... (określić miejsce i czas zwrotu świadczenia rzeczowego) ................................., dnia ............... 20...... r. ................................................................................... (wójt (burmistrz, prezydent miasta) – imię i nazwisko, podpis) mp.***) *) Niepotrzebne skreślić. **) Dotyczy pojazdów. ***) Pieczęć zamieszcza się na wezwaniu sporządzonym w postaci papierowej. 14 Informacje dodatkowe     1. W razie ogłoszenia mobilizacji posiadacz - przedmiotów jest obowiązany do wykonania świadczenia rzeczowego w terminie wskazanym w art. 640 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248), zwanej dalej „ustawą”: – termin „do ...................... godz. ....... dnia mobilizacji” oznacza, że posiadacz powinien do danej godziny określonego dnia mobilizacji, liczonego od dnia ogłoszenia mobilizacji (w drodze obwieszczeń, komunikatów radiowych, telewizyjnych lub prasowych), wykonać nałożone świadczenie rzeczowe, – termin „natychmiast” oznacza, że posiadacz powinien nie później niż w ciągu 6 godzin od powzięcia wiadomości o ogłoszeniu mobilizacji lub wybuchu wojny przystąpić do wykonania nałożonego świadczenia rzeczowego.     2. W przypadku dostarczonych środków transportowych posiadacz jest obowiązany posiadać dowód rejestracyjny, a także dostarczyć środek transportowy w pełni wyposażony (skompletowany fabrycznie) (art. 633 ust. 1 ustawy), z pełnym zbiornikiem paliwa. W razie wystąpienia trudności z zakupem materiałów pędnych do środków transportowych (maszyn) posiadacz powiadamia o tym właściwego szefa wojskowego centrum rekrutacji, a następnie postępuje zgodnie z jego wskazówkami.     3. Przedmioty świadczeń rzeczowych dostarcza się / udostępnia się*) w miejscu wskazanym w decyzji w stanie przydatnym do używania wraz z dotyczącymi ich dokumentami (art. 633 ust. 1 ustawy).     4. Uchylanie się w czasie pokoju od wykonywania obowiązku świadczenia rzeczowego oraz niezawiadamianie właściwego organu o rozporządzeniu nieruchomością lub rzeczą ruchomą przeznaczoną na cele świadczeń rzeczowych na rzecz obrony podlega karze aresztu albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto umyślnie utrudnia lub uniemożliwia wykonanie świadczenia rzeczowego (art. 683 ust. 1 i 2 ustawy). Orzekanie w sprawach, o których mowa w art. 683 ustawy, następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2024 r. poz. 977).     5. Uchylanie się w czasie mobilizacji i wojny od wykonywania obowiązku świadczenia rzeczowego oraz niezawiadamianie właściwego organu o rozporządzeniu nieruchomością lub rzeczą ruchomą przeznaczoną na cele świadczeń rzeczowych podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega, kto w czasie mobilizacji lub wojny utrudnia lub uniemożliwia wykonanie świadczenia rzeczowego (art. 689 ust. 1 i 2 ustawy). W sprawach o czyny określone w art. 689 ustawy, jeżeli czyn polega na nieuczynieniu zadość obowiązkowi zgłoszenia do właściwego organu, przedawnienie ścigania i wyrokowania biegnie od chwili uczynienia zadość temu obowiązkowi lub od chwili, w której na sprawcy obowiązek przestał ciążyć. *) Niepotrzebne skreślić. 15 Załącznik nr 8Z ałącznik nr 8 WZÓR WZ ÓR WYKAZ DOBOWYCH STAWEK RYCZAŁTU WYKAZ DOBOWYCH STAWEK RYCZAŁTU ZA UŻZYAW UAŻNYWIEA PNOIES ZPOCSZZECGZÓEGLÓNLYNCYHC HP RPRZZEEDDMMIIOOTTÓÓWW Ś ŚWWIAIDACDZCEZŃE RŃZ ERCZZEOCWZYOCWHYCH Wyszczególnienie przedmiotów Jednostka Stawka dobowa ryczałtu Lp. świadczeń rzeczowych miary w złotych 1 2 3 4 Według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania i zasad zwrotu Pojazdy samochodowe: kosztów używania do celów służbowych     1. Osobowe, motocykle i motorowery szt. samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy I 2. Ciężarowe:         1) o ładowności do 2 ton szt. 259,89         2) o ładowności od 2 do 8 ton szt. 451,95         3) o ładowności powyżej 8 ton szt. 655,31     3. Pozostałe szt. 813,49     4. Przyczepy, naczepy szt. 40 % stawki odpowiadającej ładowności pojazdu Statki powietrzne:     1. Śmigłowce szt. 14 733,47     2. Samoloty pasażerskie : II         1) lekkie (do 10 osób) szt. 18 077,88         2) pozostałe (powyżej 10 osób) szt. 162 700,87     3. Samoloty transportowe szt. 81 350,43 Jednostki taboru pływającego o wyporności:         1) do 500 DWT szt. 30 990,01 III         2) powyżej 500 do 2000 DWT szt. 61 979,98         3) powyżej 2000 DWT szt. 123 959,99 Maszyny do robót ziemnych, IV budowlanych, drogowych szt. 404,49 i przeładunkowych Jednostki taboru kolejowego:     1. Wagony towarowe szt. 691,46 V     2. Wagony osobowe szt. 257,62     3. Jednostki napędowe szt. 1807,78 2 VI Budynki m 2,05 VII Grunty ha 7,02 16 2 Budowle: m powierzchni 2,05 użytkowej     1. Bocznice kolejowe 1 km 237,29 VIII     2. Place składowe ha 18,99     3. Lotniska ha 37,75     4. Nabrzeża portowe 1 km 246,31 Urządzenia techniczne:     1. Środki łączności – stacje nadawcze i transmisyjne o mocy:         1) małej, do 100 W szt. 48,11 IX         2) średniej, powyżej 100 do 1000 W szt. 143,70         3) dużej, powyżej 1000 W szt. 1095,97     2. Stacje obsługi pojazdów m2 powierzchni 2,05 + 641,78 za 1 stanowisko użytkowej     3. Inne urządzenia za 100 zł wartości 1,58 17 Dziennik Ustaw –25 – Poz. 1387

Załącznik nr 9

WZÓR

WZÓR ........................................................ . (oznaczenie jednostki organizacyjnej, na rzecz której było wykonane świadczenie rzeczowe – świadczeniobiorcy) ZAŚWIADCZENIE nr ................ *) o dostarczeniu lub udostępnieniu przedmiotu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony Zaświadczam dostarczenie/udostępnienie*) przedmiotu świadczenia rzeczowego przez: - Zgodnie z ostateczną decyzją nr ................................................................ z dnia ....................... 20....... r. w sprawie przeznaczenia do lub nałożenia obowiązku*) wykonania świadczeń rzeczowych na rzecz obrony z dnia ................................................. 20............ r.*) w tej sprawie: ................................................... ........................................................................................................................................................................ (nazwa organu nakładającego obowiązek wykonania świadczenia rzeczowego) świadczeniodawca dostarczył/udostępnił*) przedmiot świadczenia rzeczowego na rzecz: ........................................................................................................................................................................ (nazwa jednostki organizacyjnej, na rzecz której wykonano świadczenie rzeczowe) ........................................................................................................................................................................ w dniu: ........................................................................................................................................................... (data, godzina) Wyszczególnienie liczby przedmiotów świadczeń rzeczowych, które zostały oddane do używania Nazwa przedmiotu świadczeń Liczba sztuk / Uwagi Uwagi Lp. rzeczowych Numer rejestracyjny**) biorącego***) posiadacza****) 1 2 3 4 5 .................................................................. (podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska s łużbowego) mp.*****) ........................, dnia ................................ 20....... r. *) Niepotrzebne skreślić. **) Dotyczy pojazdów. ***) Ocena stanu technicznego i szacunkowej wartości przedmiotu świadczeń rzeczowych dokonana przez osobę upoważnioną przez kierownika jednostki organizacyjnej. ****) Ocena stanu technicznego i szacunkowej wartości przedmiotu świadczeń rzeczowych dokonana przez posiadacza. *****) Pieczęć zamieszcza się na zaświadczeniu sporządzonym w postaci papierowej. 18

Załącznik nr 10

WZÓR

W Z Ó R ………………………………………..… (oznaczenie jednostki organizacyjnej, na rzecz której było wykonane świadczenie rzeczowe – świadczeniobiorcy) ZAŚWIADCZENIE nr .............................. o wykonaniu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony Zaświadczam wykonanie świadczenia rzeczowego przez: - Zgodnie z ostateczną decyzją nr ....................................................... z dnia .................... 20....... r. w sprawie przeznaczenia do lub nałożenia obowiązku*) wykonania świadczeń rzeczowych na rzecz obrony wydaną przez: .......................................................................................................................... (nazwa organu nakładającego obowiązek wykonania świadczenia rzeczowego) świadczeniodawca wykonał obowiązek świadczenia rzeczowego na rzecz: ............................................................................................................................................................. (nazwa jednostki organizacyjnej, na rzecz której wykonano świadczenie rzeczowe) ............................................................................................................................................................. przez okres: ......................................................................................................................................... (liczba godzin, dni) Wyszczególnienie liczby przedmiotów świadczeń rzeczowych, które były oddane do używania Nazwa przedmiotu świadczeń Liczba sztuk / Lp. Uwagi rzeczowych Numer rejestracyjny**) 1 2 3 4 .................................................................. (podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego) mp.***) ........................., dnia ................. 20....... r. *) Niepotrzebne skreślić. **) Dotyczy pojazdów. ***) Pieczęć zamieszcza się na zaświadczeniu sporządzonym w postaci papierowej. 19

Załącznik nr 11

........................................................

(oznaczenie jednostki organizacyjnej, na rzecz której było wykonane świadczenie rzeczowe – świadczeniobiorcy) ZAWIADOMIENIE nr ................... o terminie zwrotu lub niemożliwości zwrotu*) przedmiotu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony Przedmiot świadczenia rzeczowego należący do: - Zgodnie z ostateczną decyzją nr .................................................................. z dnia ....................... 20....... r. w sprawie przeznaczenia do lub nałożenia obowiązku*) wykonania świadczeń rzeczowych na rzecz obrony z dnia ….……………. 20............ r.*) w tej sprawie: …………..........................….…………….…. ........................................................................................................................................................................ (nazwa organu nakładającego obowiązek wykonania świadczenia rzeczowego) na rzecz: ........................................................................................................................................................................ (nazwa jednostki organizacyjnej, na rzecz której wykonano świadczenie rzeczowe) Zawiadamiam, że przedmiot świadczenia rzeczowego nie zostanie / zostanie*) zwrócony .......................... ……………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………… (dzień, godzina, miejsce zwrotu lub przyczyna n iemożliwości zwrotu świadczenia rzeczowego) Liczba sztuk / Lp. Nazwa przedmiotu świadczeń rzeczowych Uwagi Numer rejestracyjny**) 1 2 3 4 .................................................................. (podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego) mp.***) ..................................., dnia ................. 20....... r. *) Niepotrzebne skreślić. **) Dotyczy pojazdów. ***) Pieczęć zamieszcza się na zawiadomieniu sporządzonym w postaci papierowej. 20