t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) szczegółowy sposób przeprowadzania procedury oceniającej spełnienie pojedynczych standardów akredytacyjnych, zwanej dalej „procedurą oceniającą”, w tym zakres planu przeglądu akredytacyjnego; 2) wzór certyfikatu akredytacyjnego; 3) sposób obliczenia wysokości opłat za przeprowadzenie procedury oceniającej.
1. Przegląd akredytacyjny przeprowadza się na podstawie planu przeglądu akredytacyjnego opracowanego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie monitorowania jakości świadczeń zdro- wotnych, zwaną dalej „ośrodkiem akredytacyjnym”. 2. Plan przeglądu akredytacyjnego określa: 1) harmonogram przeglądu akredytacyjnego wskazujący termin: a) rozpoczęcia i zakończenia przeglądu akredytacyjnego, b) rozpoczęcia i zakończenia przeglądów akredytacyjnych – w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, zwanej dalej „ustawą o jakości”, c) wizytacji miejsc udzielania świadczeń opieki zdrowotnej podmiotu wnioskującego o udzielenie akredytacji, zwa- nego dalej „podmiotem wnioskującym”, d) przeprowadzenia wywiadów z personelem podmiotu wnioskującego, e) zebrania pisemnych wyjaśnień i oświadczeń od personelu podmiotu wnioskującego, f) przeprowadzenia wywiadów z pacjentami podmiotu wnioskującego; 2) zakres dokumentacji medycznej niezbędnej do przeprowadzenia przeglądu akredytacyjnego; 3) zakres innej dokumentacji podmiotu wnioskującego, o której mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy o jakości, niezbędnej do przeprowadzenia przeglądu akredytacyjnego, dotyczącej: a) personelu podmiotu wnioskującego lub 1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704). b) struktury organizacyjnej podmiotu wnioskującego, zgodnej z wpisem do rejestru podmiotów wykonujących dzia- łalność leczniczą, o którym mowa w art. 100 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799), lub c) funkcjonowania podmiotu wnioskującego.
Podmiot wnioskujący przygotowuje i udostępnia do oceny dokumentację, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 i 3, w sposób umożliwiający jej analizę przez wizytatorów.
Przegląd akredytacyjny przeprowadza się w miejscach, o których mowa w art. 26 ust. 3 pkt 6 ustawy o jakości, w dniach i godzinach funkcjonowania podmiotu wnioskującego.
1. Członkowie zespołu wizytatorów dokonują oceny punktowej spełnienia przez podmiot wnioskujący pojedyn- czych standardów akredytacyjnych, o której mowa w art. 34 ust. 2 pkt 7 ustawy o jakości. 2. Koordynator sporządza projekt raportu z przeglądu akredytacyjnego, o którym mowa w art. 34 ust. 1 ustawy o jakości, zwany dalej „raportem z przeglądu”. W przypadku standardów akredytacyjnych częściowo spełnionych, niespełnionych i wyłączonych z oceny punktowej, projekt raportu z przeglądu, oprócz propozycji oceny punktowej spełnienia standardu, zawiera uzasadnienie tej oceny. 3. Członkowie zespołu wizytatorów przeprowadzających przegląd akredytacyjny zapoznają się z projektem raportu z przeglądu. 4. Członkowie zespołu wizytatorów niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania projektu raportu z przeglądu, mogą wnieść pisemnie umotywowane zastrzeżenia co do treści tego projektu. 5. Koordynator uwzględnia zastrzeżenia, o których mowa w ust. 4, i dokonuje niezbędnych korekt w projekcie raportu z przeglądu albo nie uwzględnia zastrzeżeń i dołącza je wraz ze swoim stanowiskiem do tego projektu raportu z przeglądu. 6. Raport z przeglądu opracowany zgodnie z ust. 2–5 podpisują wszyscy członkowie zespołu wizytatorów, w tym koordynator. 7. Koordynator niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia przeglądu, przekazuje ra- port z przeglądu, o którym mowa w ust. 6, do ośrodka akredytacyjnego.
Wzór certyfikatu akredytacyjnego określa załącznik do rozporządzenia.
1. Opłatę za przeprowadzenie procedury oceniającej w podmiocie wnioskującym będącym podmiotem wykonują- cym działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne oblicza się w następujący sposób: 1) 15-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w pierwszym kwartale poprzed- niego roku, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, zwanego dalej „przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem” – w przypadku podmiotu wnioskującego liczącego w zakresie podlegającym przeglądowi akredytacyjnemu powyżej 800 łóżek; 2) 11-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – dla podmiotu wnioskującego liczącego w zakresie podlega- jącym przeglądowi akredytacyjnemu od 401 do 800 łóżek; 3) 8-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – dla podmiotu wnioskującego liczącego w zakresie podlegają- cym przeglądowi akredytacyjnemu od 201 do 400 łóżek; 4) 7-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – dla podmiotu wnioskującego liczącego w zakresie podlegają- cym przeglądowi akredytacyjnemu od 101 do 200 łóżek; 5) 5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – dla podmiotu wnioskującego liczącego w zakresie podlegają- cym przeglądowi akredytacyjnemu do 100 łóżek. 2. Opłatę za przeprowadzenie procedury oceniającej w podmiotach wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oblicza się w następujący sposób: 1) 5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – dla podmiotu wnioskującego zapewniającego świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej dla więcej niż 55 000 pacjentów; 2) 4-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – dla podmiotu wnioskującego zapewniającego świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od 27 501 do 55 000 pacjentom; 3) 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – dla podmiotu zapewniającego świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od 13 751 do 27 500 pacjentom; 4) 2-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – dla podmiotu wnioskującego zapewniającego świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od 5501 do 13 750 pacjentom; 5) 1-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – dla podmiotu wnioskującego zapewniającego świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej dla mniej niż 5501 pacjentów.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Minister Zdrowia: wz. W. Konieczny
WZÓR